Kategoriler

günlük sakızı akgünlük sakızı

günlük sakızı akgünlük sakızı
Ürün Kodu: 0039
Stok Durumu: 11
KDV Dahil: 13,00TL
KDV Hariç: 13,00TL
Miktar:     ya da   A. Listeme Ekle
Ürün Karşılaştır
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap

AKCİĞERİ AÇMAK VE ÖKSÜRÜĞÜ KESMEK İÇİN EN ÇOK TAVSİYE EDİLEN ŞİFALI SAKIZLARDAN OLAN GÜNLÜK SAKIZI ÇAM SAKIZINA BENZER REÇİNE SALGILAYAN ŞİFALI BİR SAKIZ ÇEŞİDİDİR.AYRICA KRONİK BOĞAZ AĞRISI,BADEMCİK ŞİŞMESİ,ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ,MİKROP ÖLDÜRÜCÜ,SAKİNLEŞTİRİCİ,SİNDİRİM KOLAYLAŞTIRICI,İDRAR SÖKTÜRÜCÜ VE ZİHİN AÇICI FAYDALARI OLAN AYRICA MİDE VE BAĞIRSAK TEMİZLEYİCİ GASTRİT ,REFLÜVE MİDE YANMALARINDA,  KRONİK BAHAR YORGUNLUĞUNA İYİ GELEN BİTKİSEL ÇÖZÜMDÜR.SAKIZI SICAK SUYA ATARAK BUHARI İLEDE İNHALASYON YÖNTEMİYLEDE CİĞER AÇICI OLARAKTA UYGULANIR.CİLT GENÇLEŞTİRİCİ VE KIRIŞIK ÖNLEMELERİNDE AYRICA CİLT YARALARI İYİLEŞTİRMELERDE DE KULLANILIR.HAMİLE VE BEBEK EMZİREN KADINLARIN KULLANMASI UYGUN GÖRÜLMEMEKTEDİR.UYUZ VE MANTAR HASTALIKLARINDA MERHEM VE YAKI OLARAK KULLANILIP ASALAK ÖLDÜRÜCÜ VE İYİLEŞTİRİCİ ETKİLERİ VARDIR.KONUŞAMAYAN,KEKELEYEN ÇOCUKLARA ÇİĞNETİLİR.UNUTKANLIK İÇİNDE SİYAH BERTİZ ÜZÜMÜ İLE YEDİRİLİR.ACIDIR AMA FAYDALIDIR.DİŞ ETİ İLTİHAPLARINDA VE YARALARINDA TEDAVİ EDİCİ ÖZELLİĞİ VARDIR.TÜTSÜ AĞACI SAKIZI,AMBER SAKIZI DİYEDE BİLİNİR.DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANILMASI TAVSİYE EDİLİR.100 GRAM GÜNLÜK SAKIZI 13 LİRADIR.

İltihap düşmanı
Yapılan çalışmalarda Akgünlük bitkisinin anti-enflamatuar yani iltihap önleyici etkisi olduğu artrit gibi iltihaplı hastalıklarda ödem ve ağrıda belirgin azalma sağladığı gözlenmiştir.

İltihaplı eklem romatizması, kireçlenme, sırt ve eklem ağrıları, hareket kısıtlılıklarını azaltmada bu bitkiden yararlanılabilir.

Kanser hastalığında, tümör büyümesini önler
Çay kaşığının yarısı kadar Akgünlük ağacı (Sığla yağı), bir çay kaşığı bal ile yutuluyor. (market balı ile değil mümkünse, yöre halkı özelikle çam balı)

Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserlerinde yara iyileştirici niteliğinden yararlanılır

Bunun için sığla yağı sulandırılıp içine bal ya da şeker katılarak tatlandırılıp içilir. 15 günde farkı göreceksiniz.

Düzenli kullanıldığında yaşlılık belirtilerini azaltır,Bunun için 'akgünlük sabunu' kullanmalısınız. Kılcal damarları onararak, cilt kırışıklıklarını düzeltmekte, cilt sarkmasını engellemektedir. Aynı zamanda toksinlerden arınan cilde taze ve diri bir görüntü vermektedir.

Balgam söktürücüdür
Nefes darlığını giderir
Astım hastalarında nöbetleri azaltır
Mikropları öldürür
Stres ve depresyonu gidermeye birebir
Hafızayı güçlendirir
Ateş düşürücüdür

Aktardan “Günlük sakızı” alıyorsunuz. Günlük ağacı çamgillerden bir ağaç olup sakızı da çam sakızı gibi. Bu sakızları gün içinde aklınıza geldikçe ağzınızda eritiyorsunuz acı bir suyu çıkıyor o suyu yutuyorsunuz.

Ve bir hafta 15 gün buna devam edin devam ettikçe nasıl oradaki iltihabın söküldüğünü göreceksiniz. İyi yanı ise artık tekrar etmemesi oraya yerleşmiş rahatsızlıktan kurtulmuş oluyorsunuz. 

GÜNLÜK SAKIZI NEDİR NASIL KULLANILIR FAYDALARI NELERDİR?

Günlük ağacı, Buhur, Boswellia, Styrax, Frankincense, Encens isimleri ile anılan şifalı bir bitkidir.Doğada: Tropik bölgelerde yetişen “Sigala (Amber) Ağacı”ndan elde edilen yağdır. Sigala yağının mart ayından itibaren sekiz ay süre ile üretimi yapılmaktadır. Bu yağ ağacın salgı hücrelerinde meydana gelir. Salgı hücreleri bitkide tabii olarak fakat az miktarda bulunmaktadır. Ağaçlarda yaralama sonucu balsam meydana gelir ve bu yaralama sırasında salgı hücrelerinin sayısı da artar. Ülkemizde günlük ağacı, Muğla, fethiye de yetişmektedir.

Günlük Sakızının Özellikleri: 
Antienflamatuar, antiseptik, sakinleştirici, sindirime yararlı, diüretik, tonik. Zihinsel ve duygusal etkileri için çok eski zamanlardan beri kullanılan Frankincense, karışıklık içindeki zihne tutarlılık ve düzen sağlar. Kendini güvende hissetmeme, kendini eleştirme, disiplin eksikliği, şüphecilik, takıntılı olma, yorgunluk ve cesaret eksikliği gibi durumların hepsi, bu yağın sakinleştirici ve aynı zamanda canlandırıcı etkisinden fayda sağlayabilirler.

Günlük Sakızının Kullanıldığı Yerler: 
Masaj, kompres. Banyo suyuna veya Buhar yolu ile: Solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizler. Solunum yolu enfeksiyonları için yararlıdır. Mideyi ve bağırsakları Ülser ve hemoroite kullanılır. Yorgunluk ve cesaret eksikliği gibi durumların hepsi, bu yağın sakinleştirici ve aynı zamanda canlandırıcı etkisinden fayda sağlayabilirler. Tonik olarak: Cildi gençleştirmede, kırışıklıkları giderir. Yaraların iyileştirilmesinde kullanılır.

Günlük Sakızının Faydaları:
• İyi bir antiseptiktir. Yaraların temizlenmesinde ve iyileştirilmesinde dıştan uygulanır.
• Ciltte ve saçlı deride de antiseptik ve temizleyici olarak dıştan uygulanır.
• Uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarında günlük merhemi ya da yakısı şeklinde uygulanarak, asalak öldürücü ve iyileştirici etkilerinden yararlanılır.
• Mide ve onikiparmakbağırsağı ülserlerinde yara iyileştirici niteliğinden yararlanılır. Bunun için günlük yağı sulandırılıp içine bal ya da şeker katılarak tatlandırılıp içilir.
• Ayrıca günlük yağı balgam söktürücü, nefes darlığını giderici ve bedeni rahatlatıcı etkiler taşır. Bunun için bir önceki maddedeki gibi tatlandırılıp sulandırılarak içilir.

Akgünlüğün Faydaları Ve Kullanımı : akgünlük neye iyi gelir Dahili olarak kullanıldığında vücuda kuvvet verir. Yatıştırıcıdır. İdrar söktürür ve kabız edici etkiye sahiptir. Adet söktürücüdür. Ayrıca romatizma ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. 
Mide ülseri,Reflü: Günlük öğütülüp balla macun yapılıp aç karnına birer çay kaşığı yenmeye devam edilir.
Gastrit : Günlük öğütülüp balla macun yapılıp aç karnına birer çay kaşığı yenmeye devam edilir.
Öksürük : Günlük, çamsakızı öğütülüp balla macun yapılarak yenmeye devam edilir. Günlük çiğnenmeye devam edilir. Günlük manganla ( ateşe) atılıp buharı teneffüs (tütsülenir) edilir.
Nefes Darlığı : Günlük, sinir otuyla öğütülüp balla macun yapılarak yenmeye devam edilir. Günlük çiğnenmeye devam edilir. Günlükle tütsülenir.
Ses Kısıklığı : Günlük çiğnenmeye devam edilir, günlük tütsüsü yapılır. Havuç pişirilip yedirilir.
Unutkanlık : Günlük kuru üzümle beraber çiğnenip yenmeye devam edilir. Günde 21 adet kuru üzüm, 3-5 adet günlük.
Yara : Günlük toz yapılıp yaralara yerlere ekilir.
İltihap : Günlük toz yapılıp  iltihaplı yerlere ekilir veya ağızda emilerek suyu yutulur.(Biraz acı gelebilir)
Vücud Kuvvetlendirici : Günlük öğütülüp kuvvet macunlarına katılırsa, macunun tesiri artar.
İshal : Günlük öğütülüp soğuk bal şerbetine katılıp içilmeye devam edilir.
İdrar Söktürücü : Günlük öğütülüp ılık bal şerbetine katılıp içilmeye devam edilir.
Romatizma Ve Eklem : Günlük öğütülüp sıcak bal şerbetine katılıp içilmeye devam edilir.
Kekemelik : Günlük sakızı çiğnenmeye devam edilir.
Konuşamayan Çocuk : Günlük sakızı çiğnenmeye devam edilir.

akgünlük sakızı

akgünlük sakızı : Afrika ve Hindistanda yetişen bir ağaçtır. Ağaç kabukları çizilerek sütü alınır. Kuruyunca günlük sakızı elde edilir. Çocukarınıza mutlaka kuru üzümle günlük çiğnediginizde zihin açar unutkanlığı önler
İçindekiler : Zamk, Organik Asitler, Uçan yağ

Akgünlük nasıl kullanılır : akgünlük nasıl tüketilmeli Su ile eritilerek tıbbi amaçla kullanılabileceği gibi, yandığında verdiği parlak ışık ve hoş koku nedeniyle tütsü olarak da kullanılabilir. Tütsüsü nefes açıcı ve rahatlatıcıdır.

Akgünlük zararları ve yan etkileri : Ak Günlük Herhangi bir yan tesiri yoktur.

Uyarılar: Gebelikte kullanılmamalıdır. Bu uyarıyı Lütfen Dikkate alın. Konumuz içinde Günlük Sakızı Nedir ,Nasıl Kullanılır ,günlük sakızının Sağlık açısından faydaları ve yararları Nelerdir sorularının yanıtlarını bulacaksınız. Sizlerde yorum kısmından konumuza katkıda bulunabilirsiniz.

Geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılan günlük sakızı, birçok rahatsızlığa iyi geliyor.
Günlük sakızı ve yağının faydaları hakkında bilgi veren aktar Abdullah Yakar, “Günlük ağacı ülkemizde genellikle Akdeniz ikliminde, özellikle Muğla ve Fethiye civarında doğal ortamda yetişir. Vücuda çok faydası olan sakızı da günlük ağacından elde edilir. Özellikle öksürük kesici, antiseptik, mide yaralarını iyileştirici, balgam söktürücü, kuvvet verici özelliği vardı” dedi.
Günlük sakızının gribal enfeksiyonların tedavisinde de kullanıldığını ifade eden Aktar Yakar, “İyi bir antiseptik olduğundan yaraların tedavisinde dıştan sürülerek uygulanabilir. Cilt, saç derisinde uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarında da kullanılabilir. Mide ve on iki parmak bağırsak ülserinde yara iyileştirici olarak kullanılır. Günlük sakız tabiat eczanesinin en değerli bitkilerinin arasında yer alır. Günlük sakız yüzlerce bilimsel araştırmaya konu olmuştur. Astım, romatizma, bağırsak hastalıkları, bazı kanseri türleri, iltihaplı hastalıklar, nörolojik hastalıklara iyi gelir” diye konuştu.
Günlük sakızın geleneksel tıpta yaygın şekilde kullandığını kaydeden Abdullah Yakar, konuşmasına şöyle devam etti:
“Ülser, kolit, ishal, romatizma hastalıkları, akneler, adet düzensizliği, sistrit, sakinleştirici, karaciğer hastalıkları, tümör, akciğer hastalıkları, yara bakımı, ruhsal problemler, kan sulandırıcı, tansiyon dengeleyici, kalp hastalıkları, ses kısıklıkları, antiseptik parazit giderici olarak kullanılır. Uyuz ve mantar gibi hastalıklarda merhem ya da yakı şeklinde uygulanması fayda verir. Ayrıca günlük yağı yine balgam söktürücü, nefes darlığı giderici ve bedeni rahatlatıcı etkiler taşır. Günlük sakız ve kara üzümün birlikte yenmesi hafızayı güçlendirir.”
Bitkinin diş etlerine de iyi geldiği bilgisini veren aktar Abdullah Yakar, “Günlüğün sirke ile içilmesi içteki ve dıştaki yaralara iyi gelir. İnsandaki uyuşukluğu giderir. Altını ıslatan kişilerde yatmadan önce bir çay kaşığı su ile günlük sakızın yutulması fayda verir. İlaç sanayinde de kullanılan günlük yağı egzama, mantar, uyuz, küçük yaralar, kesiklerin hızla iyileşmesini sağlar. Bunun yanında günlük yağının diğer faydaları ise şunlardır: Ağrı kesici özelliği vardır. Bu nedenle romatizma ağrılarına fayda verir. Cilt ve saç bakımında uygulanan maskelerde kullanılır. Cildi yumuşatır ve rahatlatır. Göğsü yumuşatır. Çiğnendiğinde diş etlerine iyi gelir. Ülser ve gastrit gibi durumlarda tedavi edici etkilere sahiptir” ifadelerine yer verdi.

Bronşit olan çocuk için  Günlük sakızı uygulaması;

 

 • işte yapılışı:
  *öncelikle evde kullanmadığınız bir tava yada tencere gerekli
  *sonra bir yemek kaşığı kadar günlük
  *birde kendi avcumuzdan daha uzun ve geniş pamuk parcası
  *tavaya günlüğü koyup ocağın altında erimesini ve dumanının çıkmasını sağlıyoruz.
 • *zaten bir sure yaktıktan sonra siyaha yakın bır duman çıkıyor.
  *çıkan dumanı pamuğun üzerine topluyoruz...taki günlük yanıp eriyene kadar bekliyoruz...ılık haldeyken pamuk cocuğun sırtına veya göğsüne koyup kapatıyoruz bu kadar...
  *iki gunde bir uygulama yapılabilir,öksürük tamamen kesiline kadar...


AKGÜNLÜK HAKKINDA BİLGİLER (FARKLI ALINTI):

????Geleneksel tıpta sıklıkla kullanılan AKGÜNLÜK SAKIZI, tabiat eczanesinin en değerli şifa kaynaklarından biridir.

????Ne acıdır ki Müslümanlar günlük sakızı tütsüsünün manevi faydalarını tamamen unuttu.

Bugün Kiliselerde yüzyıllardır kullanılan günlük tütsüsü kalın taş duvarlara sinmiş ve maneviyatı yüksek bir atmosfer oluşturmuşken, camilerimizde Fransa’da üretilen, domuz ve maymun DNA‘ları üzerine işlenmiş sentetik misk kokuları kullanılıyor

????Bu durum çok üzücü. Halbuki Peygamber Efendimiz (sav) “Evlerinizi günlük ve kekik ile tütsüleyin” buyurmuştur.

Günlük sakızının fizyolojik açıdan çok etkilidir

. En çok akciğer, beyin ve karaciğer hastalıklarında kullanılır.

Akciğerde, beyinde oluşan tümör veya kanserlerde günlük sakızını mutlaka öneriyoruz.

Günlük sakızı çiğnenerek, toz halinde yutularak veya yağı ile masaj uygulanarak kullanılır.

????Çocuklar günlük sakızını bal ile çiğneyebilirler. Günlük sakızı acı bir drog olmasına rağmen emziren annelerin de kullanabileceği bir drogtur.”

En az bilinen faydası ise NEGATİF ENERJİYİ temizlemesidir. Günde 3 parça yutup, üzerinizde de taşıyarak negatif yüklerinizden kurtulabilirsiniz.

Tütsü olarakta kullanabilirsiniz evdeki negatif enerjiyi temizler

????Ayrica, gribal enfeksiyonlarda etkilidir. Ayrıca, iyi bir antiseptik olduğundan yaraların tedavisinde de dıştan sürülerek uygulanır.
????
Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde yara iyileştirici olarak kullanılır.
????
Astım, romatizmal hastalıklar, bağırsak sorunları, bazı kanser türleri, iltihaplı hastalıklar ve nörolojik hastalıklara iyi gelir.

Kronik yorgunluk şikayeti olanların günlük ağacı sakızı kullanmaları tavsiye edilmektedir. Özellikle solunum yolu enfeksiyonları için yararlıdır.

????
Gastrit, kolit, ishal, akneler, adet düzensizliği, sistit, karaciğer hastalıkları, tümör, akciğer hastalıkları, yara bakımı, ruhsal problemler, kan sulandırıcı, tansiyon dengeleyici, kalp hastalıkları, ses kısıklıklarında da etkilidir ve parazit gidermede de antiseptik olarak kullanılır.
????
Uyuz ve mantar gibi cilt hastalıklarında merhem ya da yakı şeklinde uygulanması fayda sağlar.

Akgünlük sakızı ve kara üzümün birlikte yenmesi hafızayı güçlendirir. 
Akgünlüğün sirke ile içilmesi içteki ve dıştaki yaralara iyi gelir.

Uyuşukluğu giderir. 
Alt ıslatma sorunu için, yatmadan önce bir çay kaşığı su ile günlük sakızı yutulur.

Çiğnendiğinde diş etlerine iyi gelir.

Düzenli kullanıldığında yaşlılık belirtilerini azaltır

????Ağrı kesici özelliği vardır. 
Bu nedenle romatizmal ağrılarda masajla uygulanır, cilt ve saç bakımı maskelerinde de canlandırıcı olarak kullanılır. 
Cildi ve göğsü yumuşatır ve rahatlatır.

 

 
Uyarı; bilgiler alıntı olup paylaşım amaçlıdır.

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz:Açıklama

AKCİĞERİ AÇMAK VE ÖKSÜRÜĞÜ KESMEK İÇİN EN ÇOK TAVSİYE EDİLEN ŞİFALI SAKIZLARDAN OLAN GÜNLÜK SAKIZI ÇAM SAKIZINA BENZER REÇİNE SALGILAYAN ŞİFALI BİR SAKIZ ÇEŞİDİDİR.AYRICA KRONİK BOĞAZ AĞRISI,BADEMCİK ŞİŞMESİ,ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ,MİKROP ÖLDÜRÜCÜ,SAKİNLEŞTİRİCİ,SİNDİRİM KOLAYLAŞTIRICI,İDRAR SÖKTÜRÜCÜ VE ZİHİN AÇICI FAYDALARI OLAN AYRICA MİDE VE BAĞIRSAK TEMİZLEYİCİ GASTRİT ,REFLÜVE MİDE YANMALARINDA,  KRONİK BAHAR YORGUNLUĞUNA İYİ GELEN BİTKİSEL ÇÖZÜMDÜR.SAKIZI SICAK SUYA ATARAK BUHARI İLEDE İNHALASYON YÖNTEMİYLEDE CİĞER AÇICI OLARAKTA UYGULANIR.CİLT GENÇLEŞTİRİCİ VE KIRIŞIK ÖNLEMELERİNDE AYRICA CİLT YARALARI İYİLEŞTİRMELERDE DE KULLANILIR.HAMİLE VE BEBEK EMZİREN KADINLARIN KULLANMASI UYGUN GÖRÜLMEMEKTEDİR.UYUZ VE MANTAR HASTALIKLARINDA MERHEM VE YAKI OLARAK KULLANILIP ASALAK ÖLDÜRÜCÜ VE İYİLEŞTİRİCİ ETKİLERİ VARDIR.KONUŞAMAYAN,KEKELEYEN ÇOCUKLARA ÇİĞNETİLİR.UNUTKANLIK İÇİNDE SİYAH BERTİZ ÜZÜMÜ İLE YEDİRİLİR.ACIDIR AMA FAYDALIDIR.DİŞ ETİ İLTİHAPLARINDA VE YARALARINDA TEDAVİ EDİCİ ÖZELLİĞİ VARDIR.TÜTSÜ AĞACI SAKIZI,AMBER SAKIZI DİYEDE BİLİNİR.DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANILMASI TAVSİYE EDİLİR.100 GRAM GÜNLÜK SAKIZI 13 LİRADIR.

İltihap düşmanı
Yapılan çalışmalarda Akgünlük bitkisinin anti-enflamatuar yani iltihap önleyici etkisi olduğu artrit gibi iltihaplı hastalıklarda ödem ve ağrıda belirgin azalma sağladığı gözlenmiştir.

İltihaplı eklem romatizması, kireçlenme, sırt ve eklem ağrıları, hareket kısıtlılıklarını azaltmada bu bitkiden yararlanılabilir.

Kanser hastalığında, tümör büyümesini önler
Çay kaşığının yarısı kadar Akgünlük ağacı (Sığla yağı), bir çay kaşığı bal ile yutuluyor. (market balı ile değil mümkünse, yöre halkı özelikle çam balı)

Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserlerinde yara iyileştirici niteliğinden yararlanılır

Bunun için sığla yağı sulandırılıp içine bal ya da şeker katılarak tatlandırılıp içilir. 15 günde farkı göreceksiniz.

Düzenli kullanıldığında yaşlılık belirtilerini azaltır,Bunun için 'akgünlük sabunu' kullanmalısınız. Kılcal damarları onararak, cilt kırışıklıklarını düzeltmekte, cilt sarkmasını engellemektedir. Aynı zamanda toksinlerden arınan cilde taze ve diri bir görüntü vermektedir.

Balgam söktürücüdür
Nefes darlığını giderir
Astım hastalarında nöbetleri azaltır
Mikropları öldürür
Stres ve depresyonu gidermeye birebir
Hafızayı güçlendirir
Ateş düşürücüdür

Aktardan “Günlük sakızı” alıyorsunuz. Günlük ağacı çamgillerden bir ağaç olup sakızı da çam sakızı gibi. Bu sakızları gün içinde aklınıza geldikçe ağzınızda eritiyorsunuz acı bir suyu çıkıyor o suyu yutuyorsunuz.

Ve bir hafta 15 gün buna devam edin devam ettikçe nasıl oradaki iltihabın söküldüğünü göreceksiniz. İyi yanı ise artık tekrar etmemesi oraya yerleşmiş rahatsızlıktan kurtulmuş oluyorsunuz. 

GÜNLÜK SAKIZI NEDİR NASIL KULLANILIR FAYDALARI NELERDİR?

Günlük ağacı, Buhur, Boswellia, Styrax, Frankincense, Encens isimleri ile anılan şifalı bir bitkidir.Doğada: Tropik bölgelerde yetişen “Sigala (Amber) Ağacı”ndan elde edilen yağdır. Sigala yağının mart ayından itibaren sekiz ay süre ile üretimi yapılmaktadır. Bu yağ ağacın salgı hücrelerinde meydana gelir. Salgı hücreleri bitkide tabii olarak fakat az miktarda bulunmaktadır. Ağaçlarda yaralama sonucu balsam meydana gelir ve bu yaralama sırasında salgı hücrelerinin sayısı da artar. Ülkemizde günlük ağacı, Muğla, fethiye de yetişmektedir.

Günlük Sakızının Özellikleri: 
Antienflamatuar, antiseptik, sakinleştirici, sindirime yararlı, diüretik, tonik. Zihinsel ve duygusal etkileri için çok eski zamanlardan beri kullanılan Frankincense, karışıklık içindeki zihne tutarlılık ve düzen sağlar. Kendini güvende hissetmeme, kendini eleştirme, disiplin eksikliği, şüphecilik, takıntılı olma, yorgunluk ve cesaret eksikliği gibi durumların hepsi, bu yağın sakinleştirici ve aynı zamanda canlandırıcı etkisinden fayda sağlayabilirler.

Günlük Sakızının Kullanıldığı Yerler: 
Masaj, kompres. Banyo suyuna veya Buhar yolu ile: Solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizler. Solunum yolu enfeksiyonları için yararlıdır. Mideyi ve bağırsakları Ülser ve hemoroite kullanılır. Yorgunluk ve cesaret eksikliği gibi durumların hepsi, bu yağın sakinleştirici ve aynı zamanda canlandırıcı etkisinden fayda sağlayabilirler. Tonik olarak: Cildi gençleştirmede, kırışıklıkları giderir. Yaraların iyileştirilmesinde kullanılır.

Günlük Sakızının Faydaları:
• İyi bir antiseptiktir. Yaraların temizlenmesinde ve iyileştirilmesinde dıştan uygulanır.
• Ciltte ve saçlı deride de antiseptik ve temizleyici olarak dıştan uygulanır.
• Uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarında günlük merhemi ya da yakısı şeklinde uygulanarak, asalak öldürücü ve iyileştirici etkilerinden yararlanılır.
• Mide ve onikiparmakbağırsağı ülserlerinde yara iyileştirici niteliğinden yararlanılır. Bunun için günlük yağı sulandırılıp içine bal ya da şeker katılarak tatlandırılıp içilir.
• Ayrıca günlük yağı balgam söktürücü, nefes darlığını giderici ve bedeni rahatlatıcı etkiler taşır. Bunun için bir önceki maddedeki gibi tatlandırılıp sulandırılarak içilir.

Akgünlüğün Faydaları Ve Kullanımı : akgünlük neye iyi gelir Dahili olarak kullanıldığında vücuda kuvvet verir. Yatıştırıcıdır. İdrar söktürür ve kabız edici etkiye sahiptir. Adet söktürücüdür. Ayrıca romatizma ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. 
Mide ülseri,Reflü: Günlük öğütülüp balla macun yapılıp aç karnına birer çay kaşığı yenmeye devam edilir.
Gastrit : Günlük öğütülüp balla macun yapılıp aç karnına birer çay kaşığı yenmeye devam edilir.
Öksürük : Günlük, çamsakızı öğütülüp balla macun yapılarak yenmeye devam edilir. Günlük çiğnenmeye devam edilir. Günlük manganla ( ateşe) atılıp buharı teneffüs (tütsülenir) edilir.
Nefes Darlığı : Günlük, sinir otuyla öğütülüp balla macun yapılarak yenmeye devam edilir. Günlük çiğnenmeye devam edilir. Günlükle tütsülenir.
Ses Kısıklığı : Günlük çiğnenmeye devam edilir, günlük tütsüsü yapılır. Havuç pişirilip yedirilir.
Unutkanlık : Günlük kuru üzümle beraber çiğnenip yenmeye devam edilir. Günde 21 adet kuru üzüm, 3-5 adet günlük.
Yara : Günlük toz yapılıp yaralara yerlere ekilir.
İltihap : Günlük toz yapılıp  iltihaplı yerlere ekilir veya ağızda emilerek suyu yutulur.(Biraz acı gelebilir)
Vücud Kuvvetlendirici : Günlük öğütülüp kuvvet macunlarına katılırsa, macunun tesiri artar.
İshal : Günlük öğütülüp soğuk bal şerbetine katılıp içilmeye devam edilir.
İdrar Söktürücü : Günlük öğütülüp ılık bal şerbetine katılıp içilmeye devam edilir.
Romatizma Ve Eklem : Günlük öğütülüp sıcak bal şerbetine katılıp içilmeye devam edilir.
Kekemelik : Günlük sakızı çiğnenmeye devam edilir.
Konuşamayan Çocuk : Günlük sakızı çiğnenmeye devam edilir.

akgünlük sakızı

akgünlük sakızı : Afrika ve Hindistanda yetişen bir ağaçtır. Ağaç kabukları çizilerek sütü alınır. Kuruyunca günlük sakızı elde edilir. Çocukarınıza mutlaka kuru üzümle günlük çiğnediginizde zihin açar unutkanlığı önler
İçindekiler : Zamk, Organik Asitler, Uçan yağ

Akgünlük nasıl kullanılır : akgünlük nasıl tüketilmeli Su ile eritilerek tıbbi amaçla kullanılabileceği gibi, yandığında verdiği parlak ışık ve hoş koku nedeniyle tütsü olarak da kullanılabilir. Tütsüsü nefes açıcı ve rahatlatıcıdır.

Akgünlük zararları ve yan etkileri : Ak Günlük Herhangi bir yan tesiri yoktur.

Uyarılar: Gebelikte kullanılmamalıdır. Bu uyarıyı Lütfen Dikkate alın. Konumuz içinde Günlük Sakızı Nedir ,Nasıl Kullanılır ,günlük sakızının Sağlık açısından faydaları ve yararları Nelerdir sorularının yanıtlarını bulacaksınız. Sizlerde yorum kısmından konumuza katkıda bulunabilirsiniz.

Geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılan günlük sakızı, birçok rahatsızlığa iyi geliyor.
Günlük sakızı ve yağının faydaları hakkında bilgi veren aktar Abdullah Yakar, “Günlük ağacı ülkemizde genellikle Akdeniz ikliminde, özellikle Muğla ve Fethiye civarında doğal ortamda yetişir. Vücuda çok faydası olan sakızı da günlük ağacından elde edilir. Özellikle öksürük kesici, antiseptik, mide yaralarını iyileştirici, balgam söktürücü, kuvvet verici özelliği vardı” dedi.
Günlük sakızının gribal enfeksiyonların tedavisinde de kullanıldığını ifade eden Aktar Yakar, “İyi bir antiseptik olduğundan yaraların tedavisinde dıştan sürülerek uygulanabilir. Cilt, saç derisinde uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarında da kullanılabilir. Mide ve on iki parmak bağırsak ülserinde yara iyileştirici olarak kullanılır. Günlük sakız tabiat eczanesinin en değerli bitkilerinin arasında yer alır. Günlük sakız yüzlerce bilimsel araştırmaya konu olmuştur. Astım, romatizma, bağırsak hastalıkları, bazı kanseri türleri, iltihaplı hastalıklar, nörolojik hastalıklara iyi gelir” diye konuştu.
Günlük sakızın geleneksel tıpta yaygın şekilde kullandığını kaydeden Abdullah Yakar, konuşmasına şöyle devam etti:
“Ülser, kolit, ishal, romatizma hastalıkları, akneler, adet düzensizliği, sistrit, sakinleştirici, karaciğer hastalıkları, tümör, akciğer hastalıkları, yara bakımı, ruhsal problemler, kan sulandırıcı, tansiyon dengeleyici, kalp hastalıkları, ses kısıklıkları, antiseptik parazit giderici olarak kullanılır. Uyuz ve mantar gibi hastalıklarda merhem ya da yakı şeklinde uygulanması fayda verir. Ayrıca günlük yağı yine balgam söktürücü, nefes darlığı giderici ve bedeni rahatlatıcı etkiler taşır. Günlük sakız ve kara üzümün birlikte yenmesi hafızayı güçlendirir.”
Bitkinin diş etlerine de iyi geldiği bilgisini veren aktar Abdullah Yakar, “Günlüğün sirke ile içilmesi içteki ve dıştaki yaralara iyi gelir. İnsandaki uyuşukluğu giderir. Altını ıslatan kişilerde yatmadan önce bir çay kaşığı su ile günlük sakızın yutulması fayda verir. İlaç sanayinde de kullanılan günlük yağı egzama, mantar, uyuz, küçük yaralar, kesiklerin hızla iyileşmesini sağlar. Bunun yanında günlük yağının diğer faydaları ise şunlardır: Ağrı kesici özelliği vardır. Bu nedenle romatizma ağrılarına fayda verir. Cilt ve saç bakımında uygulanan maskelerde kullanılır. Cildi yumuşatır ve rahatlatır. Göğsü yumuşatır. Çiğnendiğinde diş etlerine iyi gelir. Ülser ve gastrit gibi durumlarda tedavi edici etkilere sahiptir” ifadelerine yer verdi.

Bronşit olan çocuk için  Günlük sakızı uygulaması;

 

 • işte yapılışı:
  *öncelikle evde kullanmadığınız bir tava yada tencere gerekli
  *sonra bir yemek kaşığı kadar günlük
  *birde kendi avcumuzdan daha uzun ve geniş pamuk parcası
  *tavaya günlüğü koyup ocağın altında erimesini ve dumanının çıkmasını sağlıyoruz.
 • *zaten bir sure yaktıktan sonra siyaha yakın bır duman çıkıyor.
  *çıkan dumanı pamuğun üzerine topluyoruz...taki günlük yanıp eriyene kadar bekliyoruz...ılık haldeyken pamuk cocuğun sırtına veya göğsüne koyup kapatıyoruz bu kadar...
  *iki gunde bir uygulama yapılabilir,öksürük tamamen kesiline kadar...


AKGÜNLÜK HAKKINDA BİLGİLER (FARKLI ALINTI):

????Geleneksel tıpta sıklıkla kullanılan AKGÜNLÜK SAKIZI, tabiat eczanesinin en değerli şifa kaynaklarından biridir.

????Ne acıdır ki Müslümanlar günlük sakızı tütsüsünün manevi faydalarını tamamen unuttu.

Bugün Kiliselerde yüzyıllardır kullanılan günlük tütsüsü kalın taş duvarlara sinmiş ve maneviyatı yüksek bir atmosfer oluşturmuşken, camilerimizde Fransa’da üretilen, domuz ve maymun DNA‘ları üzerine işlenmiş sentetik misk kokuları kullanılıyor

????Bu durum çok üzücü. Halbuki Peygamber Efendimiz (sav) “Evlerinizi günlük ve kekik ile tütsüleyin” buyurmuştur.

Günlük sakızının fizyolojik açıdan çok etkilidir

. En çok akciğer, beyin ve karaciğer hastalıklarında kullanılır.

Akciğerde, beyinde oluşan tümör veya kanserlerde günlük sakızını mutlaka öneriyoruz.

Günlük sakızı çiğnenerek, toz halinde yutularak veya yağı ile masaj uygulanarak kullanılır.

????Çocuklar günlük sakızını bal ile çiğneyebilirler. Günlük sakızı acı bir drog olmasına rağmen emziren annelerin de kullanabileceği bir drogtur.”

En az bilinen faydası ise NEGATİF ENERJİYİ temizlemesidir. Günde 3 parça yutup, üzerinizde de taşıyarak negatif yüklerinizden kurtulabilirsiniz.

Tütsü olarakta kullanabilirsiniz evdeki negatif enerjiyi temizler

????Ayrica, gribal enfeksiyonlarda etkilidir. Ayrıca, iyi bir antiseptik olduğundan yaraların tedavisinde de dıştan sürülerek uygulanır.
????
Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde yara iyileştirici olarak kullanılır.
????
Astım, romatizmal hastalıklar, bağırsak sorunları, bazı kanser türleri, iltihaplı hastalıklar ve nörolojik hastalıklara iyi gelir.

Kronik yorgunluk şikayeti olanların günlük ağacı sakızı kullanmaları tavsiye edilmektedir. Özellikle solunum yolu enfeksiyonları için yararlıdır.

????
Gastrit, kolit, ishal, akneler, adet düzensizliği, sistit, karaciğer hastalıkları, tümör, akciğer hastalıkları, yara bakımı, ruhsal problemler, kan sulandırıcı, tansiyon dengeleyici, kalp hastalıkları, ses kısıklıklarında da etkilidir ve parazit gidermede de antiseptik olarak kullanılır.
????
Uyuz ve mantar gibi cilt hastalıklarında merhem ya da yakı şeklinde uygulanması fayda sağlar.

Akgünlük sakızı ve kara üzümün birlikte yenmesi hafızayı güçlendirir. 
Akgünlüğün sirke ile içilmesi içteki ve dıştaki yaralara iyi gelir.

Uyuşukluğu giderir. 
Alt ıslatma sorunu için, yatmadan önce bir çay kaşığı su ile günlük sakızı yutulur.

Çiğnendiğinde diş etlerine iyi gelir.

Düzenli kullanıldığında yaşlılık belirtilerini azaltır

????Ağrı kesici özelliği vardır. 
Bu nedenle romatizmal ağrılarda masajla uygulanır, cilt ve saç bakımı maskelerinde de canlandırıcı olarak kullanılır. 
Cildi ve göğsü yumuşatır ve rahatlatır.

 

 
Uyarı; bilgiler alıntı olup paylaşım amaçlıdır.

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz:Ali Başçıl - Başçıl Bereket Baharat © 2021