amber kabuğu

amber kabuğu
Ürün Kodu: 0511
Stok Durumu: 15
KDV Dahil: 10,00TL
KDV Hariç: 10,00TL
Miktar:     ya da   A. Listeme Ekle
Ürün Karşılaştır
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap

AMBER KABUĞU

Yetiştiği Yerler:

Türkiye,Küba, Meksika, Peru ve Antil;adalarında yetişir.

Kullanılışı:
Bu küçük ağacın dalları muhtelif uzunluklarda kesilir, sonra özel bıçaklarla uzunlamasına yarılır, kabukları çıkarılarak, hafif güneşte kurutulur. Kuru kabuklar ilaç haline getirmek için suyla kaynatılır. Bunlar kokulu, keskin ve acı lezzetlidir. Dışı sincabi içi sarı renklidir. Yanınca güzel koku verir.

İçindeki Maddeler:
Kaskarillin adında acı bir madde, uçucu bir yağ, rezin, tanin ve boya maddeleri içermektedir.

Tıbbi Etkiler:
Acı maddesi kaskarillin sayesinde iştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Bunun için 5 gr. amber kabuğu 1 lt. suda kaynatılarak içilir.
İshalde barsak hareketlerini yavaşlatarak bağırsaklar da su emilimini arttırır ve dışkı daha katı çıkar. İshal kesici etki için eşit miktarda yaban yasemini ile karıştırılıp akşamları 30 mg. yutulur.

Değişik kokusu sinirleri gevşetir, rahatlatır.

Günümüzde faydalarından yararlanılan harika bitki türlerinden biri de amber kabuğu bitkisidir. Ülkemizde nadiren de olsa yetişebilen bu harika bitki türü dünyanın birçok bölgelerinde yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılmaktadır. Özellikle Antil Adaları çevresinde yetişen amber kabuğu bitkisi sağlık açısından birçok faydalar sunduğundan dolayı uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Sığla ağacı adını alan bir ağacın kabuklarından oluşan amber kabuğu bitkisinin dış yüzeyi kahverengine yakın gri bir renge sahip olmakta ve iç kısmı ise daha çok sarı renge benzer bir renge sahip olmaktadır.

Ayrıca yandığında harika bir koku yayan amber kabuğu bitkisi bu önemli niteliği sayesinde de birçok ülkelerde ev ve iş yerlerinin daha güzel kokması açısından harika bir tütsü görevi görmektedir. 

Amber Kabuğu Bitkisinin Başlıca Faydaları ;

Dizanteri hastalığına iyi geliyor: Amber kabuğu bitkisi hakkında yapılan bir araştırma sonucunda bu harika bitkinin dizanteri hastalığına faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Uzmanlar amber kabuğu bitkisinin günlük olarak düzenli bir şekilde kullanılmasının dizanteri hastalığına çok iyi geldiğinin altını çizmektedirler.

İshali kesiyor: Amber kabuğu bitkisinin faydalarından biri de harika bir ishal kesici olmasıdır. Dolaysıyla bu harika bitki düzenli olarak kullanıldığı takdirde söz konusu ishal rahatsızlığının giderilmesini sağlayabilmektedir.

Hazımsızlığa iyi geliyor: Amber kabuğu bitkisinin harika faydalarından biri de hazımsızlık rahatsızlığına iyi gelmesidir.

Kansızlığa iyi geliyor: Uzmanlar amber kabuğu bitkisinin günlük olarak düzenli bir şekilde alındığı takdirde kansızlık sorununa fayda sağladığını belirtmektedirler.

Anne sütünü arttırıyor: Amber kabuğu bitkisinin harika faydalarından biri de düzenli kullanıldığı takdirde anne sütünü arttırdığıdır. Uzmanlar bu harika bitki türünün içeriğinde yer alan çok faydalı bazı etken maddelerin kadınlarda hormon düzenlenmesine destek olduğunu ve bunun sonucunda ise kadınlarda sütün arttırdığının altını çizmektedirler.

Görüldüğü üzere amber kabuğu bitkisinin faydaları oldukça fazladır. Dolaysıyla sizler de bu harika bitkiden faydalanmak isterseniz aktarlardan uygun fiyattan satın alabilirsiniz.

Amber Kabuğu Bitkisini Nasıl Bulabilirsiniz?

Amber otu bitkisi ülkemizde az yetişebilen bitki türlerinden olduğundan dolayı bulunması biraz güçtür. Ancak bu harika bitkinin satışı belirli aktarlarda yapılmaktadır.Paketlerde 10 liradır.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Amber kabuğu bitkisini kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
Kaynakça:
dogalbitkiler.com-bitkiler.gen.tr 

 

Uyarı; bilgiler alıntı olup paylaşım amaçlıdır.

 

 

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz:Ali Başçıl - Başçıl Bereket Baharat © 2020